Renáta Foldynová, Czech Republic

Company: Horse Made
Name: Renáta Foldynová
Country: Czech Republic

Address:
VSETICE

Phone: +420 603 575 004

E-mail: horsemade@horsemade.cz
Website: www.horsemade.cz

Horse assisted leadership program

The equine assisted leadership program is a unique method in management training. It is a new approach to managing people and teams with extra focus on personal development and natural leadership. We offer horse assisted group workshops for management teams and individual coaching.

Horse assisted education (HAE) is successfully used with business/working teams or with individuals. This method is based on using a horse as a means to give immediate feedback about a person’s approach to leadership.

However, this method is not about horses, it is about people.

Participants have a unique opportunity to simulate leadership and discover their strengths and areas for further development when participating in varied activities and games with horses and following positive feedback. That is the unique advantage of this method.

Leadership program s asistencí koní

Leadership s koňmi – unikátní program v manažerských trénincích leadershipu. Nový přístup k vedení lidí, skupin a týmů s důrazem na osobnostní rozvoj a přirozené vůdcovství. Týmové workshopy s koňmi pro skupiny managementu a individuální koučink.

Renáta Foldynová, MSc.
lektorka Horse Made

Moje cesta k lektorování manažerských skupin a jednotlivců s asistencí koní vede přes mnohaletou zkušenost z manažerských pozic v prostředí pětihvězdičkové gastronomie a renomovaných retailových společností a přes lásku ke koním.

K plnohodnotnému lektorování tréninků s koňmi jsem se po dobu pěti let systematicky připravovala aktivní účastní v evropské asociaci, vzděláváním u zahraničních partnerů, prací s koňmi a lidmi v sociální oblasti, získáváním lektorských zkušeností jako lektorka tradičních soft-skills tréninků, studiem nových přístupu k práci v organizacích (Gestalt). Od roku 2006 jsem licenčním partnerem zakladatele vzdělávání s asistencí koní v Evropě, HorseDream.